Školní asistentka

Školní asistentka: Mgr. Alena Kadeřábková

V letošním školním roce ve škole je využívána pozice školního asistenta, která je hrazena z Evropských strukturálních a investičních fondů v rámci projektu šablony OP JAK 2022 na ZŠ Záhumení, Rožnov p. R..

Stručná charakteristika požadovaných činností školního asistenta

• Poskytuje podporu třídním učitelů i ostatním pedagogům při jejich administrativní a organizační činnosti ve vyučování i mimo vyučování, úzce s nimi spolupracuje.

• Pomáhá  organizační podporou pedagogickým pracovníkům při práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

• Pomáhá učitelům při výrobě, zajišťování, přípravě učebních a speciálně pedagogických pomůcek, didaktické techniky a při zajištění materiálů na výuku (pracovních listů, kartiček, trojrozměrných pomůcek apod.).

• Pomáhá při uspořádání pomůcek během vyučování.

• Spolu s učiteli a vychovateli ŠD buduje vědomě pevný sociální kruh třídního kolektivu.

• Pomáhá pedagogům ve výchovně vzdělávací činnosti, při komunikaci s dětmi individuálním přístupem k žákům a odstraňováním výchovných a vzdělávacích obtíží.

• Pomáhá při řešení rizikového chování s třídním vyučujícím.

• Připravuje náhradní aktivity vhodné pro zvládání náročných situací po nezbytně nutnou dobu mimo učebnu v době vyučování, připravuje aktivity na přestávky.

• Pomáhá při adaptaci, aklimatizaci žáka na školní prostředí.

• Pomáhá v překonávání bariér mezi školou a rodinou, které mohou vyplývat z odlišných životních podmínek žáka nebo odlišného kulturního prostředí.

• Pomáhá žákům při přípravě na vyučování před hodinou, s úpravou pracovního prostředí.

• Pomáhá žákům při získávání pracovních návyků, udržení pracovního pořádku v lavici a v její blízkosti, podporuje přípravu žáků na výuku.

• V případě absence žáka kopíruje probrané učivo a materiály k domácí nebo školní práci.

• Dohlíží na žáky ve škole (v době přestávek, ve třídě, v tělocvičně, v jídelně), nebo v rámci kulturních, sportovních a jiných aktivit pořádaných školou.

• Doprovází žáky (jako pomocný dohled a organizační podpora pedagoga) na mimoškolní akce: exkurze, besedy, vycházky, výlety, vědomostní a jiné soutěže, sportovní klání a turnaje, …

• Poskytuje organizační činnosti při zajištění školního stravování pro žáky, podporuje žáky při manipulaci s pomůckami, při soběstačnosti.